Logo of Iran skiing 2004 expedition.  

Iran skiing 2004

Iran skiing 2004 je šestou výpravou 155. horolezeckého oddílu Vsetin do vzdálených zemí. Po výletech do Pamiro-Alaje v letech 1999, 2000, a 2001, jsme vyjeli na poloostrov Kamčatka v letech 2002 a 2003, a nakonec, v letošním roce do Íránu. Všechny výpravy jsou zaměřeny na skialpinismus, snowboarding, a další aktivity spojené se sněhem a ledem.

Česká průzkumná výprava "Iran skiing 2004" byla zaměřena na pohoří Alborz, které se rozkládá severně od hlavního města Teheránu. Proč průzkumná? Odpověď je docela jednoduchá. Na jedné straně, Italové, Francouzi, Němci, a skialpinisti z dalších zemí už před mnoha lety objevili fantastické možnosti skialpinismu a extrémního lyžování v Íránu.

Na druhou stranu, dosud, z bývalého Československa vyjela do Íránu pouze skupina vedená Šimonem Budským (další členové Tomáš Kolář - oba z Horolezeckého oddílu Tigi-Shu, a David Šíma z Horolezeckého oddílu Banka Praha), navštívila Írán v lednu 2003. Ve špatném počasí se jim podařilo úspěšně vystoupit na mačkách na Damavánd (5671 m) - silný vítr, teplota na vrcholu přibližně -35 C - a zlyžovali z výšky 4800 m. Bohužel, nemohli jet na lyžích výše kvůli špatným sněhovým podmínkám. David Šímá a jeho kolegové také udělali několik českých prvosjezdů z vrcholů o nadmořských výškách 3800-3900 metrů.


Na letišti Ruzyně po návratu do České republiky. Z leva: Karel "Rámeček"
Toráč, Petr "Drabix" Drábek, Petr "Hřib" Adámek, a Jan "palič" Pala.

Naše skupina sestávící z členů 155. horolezeckého oddílu Vsetínetin byla motivována také samotným Damavándem. Je to nejvyšší aktivní sopka v Euroasii, takže po dvou výletech na Kamčatku s českými prvosjezdy ze šesti sopek včetně nejyvšší - Ključevské (4750 m) jsme chtěli být prvními Čechy s lyžemi na nejvyšší aktivní sopce Euroasie. Navíc, David Šíma tvrdil, že v pohoří Alborz jsou vynikající podmínky pro skialpinismus.

Hledáním na Internetu, velmi užitečnými diskuzemi s Davidem Šímou, Michalem Filippi, a dalšími výbornými lidmi nám dalo některé nepostradatelné informace o Íránu. Požádali jsme o víza a zarezervovali si letenky v Asianě - vybrali jsme ruskou společnost Aeroflot - nám umožnilo odlětět z Prahy v neděli ráno 18. dubna 2004.

Z LYŽOVÁNÍ V ÍRÁNU JSME BYLI OPRAVDU NADŠENI!

Průběh výletu v roce 2004:


Klasický pohled na Teherán s pohořím Alborz na pozadí.


No-problem taxikář bere čtyři plně vybavené skialpinisty s lyžemi a batohy z Teheránu do Reineh.


Termální prameny s teplotou kolem 39 C nedaleko Reineh.


Vodopád Sedm kaskád.

© 2004-2005 Home page: www.ho-vsetin.com    Design: palič